Procedury

Procedury zgłoszenia domku letniskowego o powierzchni do 35 m2

Jeśli masz już działkę i chciałbyś postawić na niej domek letniskowy to, aby to zrobić wystarczy Ci tylko jedno – zgłoszenie domku. Przeczytaj poniższy tekst i poznaj procedury zgłoszenia domku letniskowego o powierzchni do 35 m2.

Procedury zgłoszenia domku letniskowego w dwóch krokach

We wszystkich urzędach będzie potrzebny Ci: akt własności działki oraz dowód osobisty. Jeśli współwłaścicielem jest Twój małżonek, radzilibyśmy załatwić wszystkie formalności w urzędach we dwoje. Chyba że współwłaściciel wcześniej podpisze wniosek. Jednak problem może pojawić się w razie błędów na wniosku i konieczności wypełnienia go jeszcze raz.

Krok 1 –  Mapka do celów opiniodawczych

W Wydziale Geodezyjnym Starostwa Powiatowego, do którego przynależy Twoja działka, powinieneś zgłosić się po „mapkę do celów opiniodawczych” (1:1000). Jeśli urzędnik będzie miał wątpliwości, to może zapytać, do jakich celów będzie Ci potrzebna wspomniana mapka. Wtedy wystarczy powiedzieć, że potrzebujesz jej do zgłoszenia budynku letniskowo-gospodarczego. Mapkę tę otrzymujemy od ręki – po zapłaceniu około 30 zł.

Mapka będzie kserem – przeważnie słabej jakości – dlatego nie jest mapą do celów projektowych, a jedynie do tego, aby wrysować przybliżone usytuowanie domku. Mapkę wykorzystamy dwukrotnie, dlatego możemy poprosić od razu o dwie kopie lub skserować je we własnym zakresie (jedna potrzebna jest do zgłoszenia – patrz krok 2 – a druga może Ci się przydać do wniosku o podłączenie prądu).

Pierwszy krok procedury zgłoszenia domku letniskowego mamy już za sobą. Czas na kolejny.

Krok 2 – wypełnienie druku zgłoszenia

Druk zgłoszenia najpierw pobieramy ze strony Starostwa Powiatowego, a po jego wypełnieniu, składamy w Wydziale Architektury Starostwa Powiatowego, które obsługuje Twoją działkę.

Zobacz przykładowo uzupełnione zgłoszenie (PDF)

Jedną kopię otrzymanej od starostwa mapki musimy załączyć do dokumentu zgłoszenia domku. Na omawianej mapce powinniśmy kolorem czerwonym (sugerowany):

  • zaznaczyć położenie domku letniskowego oraz wrysować go w skali (przy mapce 1:1000 1 mm=1 m)
  • wpisać długości boków domku, czyli np. 10 x 3,5 m
  • pamiętać o tym, aby zgłaszany domek wrysować nie bliżej niż 4 m od działki sąsiada.

Po takim wypełnieniu dokumentów, zapytaj urzędnika – czy to wystarczy. Może zasugeruje oznaczenie innych parametrów. Ważne jest, aby po wypełnieniu, urzędnik zatwierdził je pieczęcią i skserował. Ksero może Ci się przydać do wniosku o przyłączenie prądu do działki (jeśli go nie masz).

Pamiętaj o podaniu numeru telefonu

KONIECZNIE na wnioskach zostaw swój numer telefonu. W razie pytań urzędnik zadzwoni do Ciebie, żeby wyjaśnić nieścisłości/błędy wniosku, zamiast pisać pisma wzywające do wyjaśnień lub uzupełnienia dokumentów.

Nie bój się zapytać urzędnika o pomoc

Przedstawione kroki zgłoszenia domku na działce są poparte naszym osobistym doświadczeniem w wielu podobnych sprawach. W Twoich urzędach procedury nie powinny się różnić, jednak zawsze przed wizytą możesz zadzwonić i upewnić się, albo skonsultować w urzędzie konkretne punkty wniosku.